בעיות מתמטיות מחיי היומיום

PBL - פתרון בעיות מהעולם האמיתי

PBL – למידה מבוססת פרויקטים, היא שיטת למידה שבה תלמידים ותלמידות עובדים בשיתוף פעולה על מנת לפתור בעיות ושאלות אותנטיות בעלות משמעות בעולם האמיתי.

במסגר התכנית "פרקטימטיקה -לגלות איך המתמטיקה עובדת בשבילנו", נתנסה בלמידה שיתופית  להתמודדות עם פתרון בעיות אותנטיות תוך הפעלת חשיבה ביקורתית המסייעת להבנה עמוקה  של רעיונות מתמטיים, תורמת לשימור הידע שנוצר ואף מעלה את יכולתם של התלמידים והתלמידות לממש את הידע שצברו בעולם האמיתי.
 
הודות להתמודדות עם בעיות מתמטיות מורכבות, נלמד לחוות את היתרונות שבעבודה שיתופית, להפיק ידע, לקבל תמיכה, ולהחליף דעות בסביבה בטוחה. כל אלה תורמים לחיזוק תחושת הבעלות על הידע, על התהליך ועל התוצר, לאימוץ אסטרטגיות למידה ולשיפור הרגלי הלמידה, תוך חיזוק את הבטחון של התלמידים והתלמידות ביכולתם ללמוד ולהתמודד עם חומר חדש.

 

היתרונות

פיתוח מיומנויות הכרחיות למאה ה-21

עבודת צוות בסביבת לימוד מפרה ובטוחה

חיזוק תחושת המסוגלות ויכולת ההתמודדות עם בעיות מורכבות

כדורי הצללה | פרקטימטיקה | תעשיידע

כדורי הצללה במאגר המים

במאגר המים המשרת את העיר לוס אנג'לס התגלתה בעיה: חומר מסוכן לבריאות בשם Bromate, ששילובו עם כלור המשמש לטיהור המים ואור השמש הטבעי יוצרים תגובה כימית המעלה את רמת החומרים האסורים במים. 
מכיוון שלא ניתן היה להוציא את הברומייד והכלור מהמשוואה, לא נותרה ברירה אלא להוציא את השמש מהמשוואה, והוחלט לחפש אמצעים לכיסוי והצללת המאגר כך שיקטין את חדירת קרני השמש.
איך מוצאים פתרון לבעיה? כמה אחוזים מתוך השטח נצטרך לכסות? איך מחשבים מקסימום שטח במינימום עלות?

גלו עוד
הדס קונה טלויזיה | בעיות מתמטיות מחיי היומיום | תעשיידע

הדס קונה טלויזיה​​

הדס רוצה לקנות טלויזיה מסך רחב HD עם גודל מסך 65 אינטש ומוטרדת שהטלויזיה לא תיכנס לנישה בקיר שרוחבה 60 אינטש וגובהה 30 אינטש. איך תדע אם הטלויזיה מתאימה לה?
באמצעות ניתוח וסינתזה של מידע אותנטי המוצג באתר השוואת מחירים, נלמד לבצע מידול נכון של מצב המשלב בעיה מתמטית מחיי יום יום ומידע הנדסי מעמוד ויקיפדיה בנושא של Full HD, לבצע פעולות מתמטיות ולהעריך את התוצאה לאור המציאות

גלו עוד
טטרה פק | מתמטיקה בחיי היומיום | תעשיידע

טטרה-פק

כיצד, באמצעות פיתוח אריזה למוצר מתעשיית המזון, גילינו תכונות גיאומטריות של פירמידה משולשת? איך ניתן , באמצעותה, לנצל באופן מקסימלי נפח, שטח ומשקל בהובלה?
איך נתכנן מימדי מיכל בהתאם לדרישת הנפח?
בעיית "טטרה פק- המצאת אריזת חלב גאונית" מסייעת לנו להבין כיצד המתמטיקה היישומית באה לידי ביטוי בעולם האמיתי

גלו עוד